Ze słowem coworking możemy spotkać się coraz częściej. Czy jednak wiemy, co to słowo oznacza w praktyce?
1. Słowo „coworking”, które możemy też zapisać jako „co-working” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „pracować razem”.
2. Pracować razem czyli właściwie jak? Razem z innymi coworkerami, na przykład w specjalnie do tego celu przeznaczonych lokalach coworkingowych. Każdy wykonuje swoją pracę, zwykle samodzielnie przy swoim komputerze, ale cała zbiorowość tworzy grupę, której przyświeca wspólny cel – jak najbardziej efektywna praca.
3. Najczęściej pracują w ten sposób freelancerzy czyli osoby, które na własną rękę szukają zleceń do wykonania. Osoby zatrudnione na etacie z reguły pracują „stacjonarnie”, w firmie swojego pracodawcy, a freelancerzy w domu lub w lokalu coworkingowym.
4. Coworking staje się w naszym kraju coraz bardziej popularny. Donosiły o tym branżowe czasopisma już w 2008 roku!
5. Przestrzenie dla coworkerów coraz częściej można spotkać w bibliotekach oraz na uczelniach wyższych.
6. Co ciekawe, takie przestrzenie znajdują się również w wielu galeriach handlowych!
7. Wiele osób, które pracują w formie coworkingu, twierdzą, że ten model jest o wiele wygodniejszy i bardziej efektywny niż praca w domu. Praca w grupie przynosi potrzebną mobilizację, a w domu zbyt wiele rzeczy rozprasza uwagę i przeszkadza.
8. Niektóre przestrzenie do coworkingu są płatne, inne – zupełnie darmowe i nawet gratis jest wi-fi. Trzeba szukać takiego miejsca, które będzie dla nas najodpowiedniejsze.
9. Wiele osób traktuje kawiarnie jako przestrzeń do coworkingu. Z jednej strony to miło popracować przy kubku świetnej kawy, z drugiej jednak strony – zajmowanie stolika przez kilka godzin i zakup tylko jednej pozycji z menu kiepsko chyba wpływa na zarobek właściciela kawiarni…
10. Na pewno można przypuszczać, że coworking będzie się rozwijał. Taka forma pracy jest doskonała dla freelancerów, a ludzi pracujących w takim modelu na pewno będzie coraz więcej. Coraz bardziej jako społeczeństwo cenimy sobie niezależność i korzyści wynikające z takiej „wolnej” pracy.