Druk offsetowy czy sitodruk. Co będzie lepsze?

Technologia druku przeszła niezwykle długą drogę, aby znaleźć się w obecnym punkcie, który zdaje się, że osiągnął jakość bliską ideałowi. Niestety nadal określone technologie posiadają pewne wady, co powoduje, że każdy klient drukarni musi podjąć bardzo poważną decyzje podczas wyboru konkretnej techniki drukowania.

Najpopularniejsze metody

Zdecydowana większość klientów decyduje pomiędzy dwoma technikami druku: drukiem offsetowym i sitodrukiem. Każdy z nich posiada swoje cechy charakterystyczne, które sprawdzą się w określonych warunkach i zastosowaniach.

Druk offsetowy jest zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Jego zasada działania polega na wykorzystaniu płaskiej formy drukarskiej, z której obraz jednego koloru przenoszony jest na papier przy pomocy cylindra obciągniętego gumą. Każdy kolejny kolor wymaga zastosowania kolejnego cylindra.

Sitodruk natomiast to technika znacznie starsza, sięgająca swoją historią jeszcze starożytności. Polega na stworzeniu szablonu, składającego się z siatki o miniaturowych oczkach, przez które przeciskana będzie farba. Oczywiście według szablonu niektóre z oczek będą zasłonięte, co zaowocuje powstaniem określonego wzoru.

Wady i zalety

Druk offsetowy charakteryzuje się znakomitą jakością generowanych wydruków. A dodatkowo jest stosunkowo uniwersalny, oczywiście w zakresie papierniczym. Niestety jest technologią dość kosztowną i przez to opłacalną jedynie w przypadku zakupów hurtowych.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku sitodruku. Tutaj też jakość wydruku jest bardzo wysoka, jednak opłacalność generowana dopiero przy dużych zamówieniach. Sitodruk jest za to znacznie bardziej uniwersalny. Można go stosować właściwie na każdej powierzchni: papierze, tekstyliach, czy ceramice.

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

O wyborze tak na prawdę decyduje materiał na którym klient chciałby wykonać wydruk. Jeśli celem jest wykonanie kubeczków firmowych, w grę wchodzi tylko sitodruk. Jeśli jednak mają to być materiały reklamowe, bądź prasa, z uwagi na znacznie lepszą jakość wydruku i ekonomiczność przy tak dużym nakładzie, polecany będzie bardziej druk offsetowy.

Related posts

Leave a Comment

18 − 17 =