Jak należy czyścić aparat ortodontyczny?

Proste zęby to marzenie dla wielu osób. W dzisiejszych czasach coraz częściej zależy nam na pięknym uśmiechu. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego, którego założenie przynosi fantastyczne efekty. Kiedyś osoby, które nosiły aparat na zębach wstydziły się tego, a dzisiaj wręcz ludzie się tym chwalą. Aby aparat ortodontyczny przyniósł oczekiwane rezultaty, należy pilnować higieny jamy ustnej.

Pielęgnacja zębów

Stały aparat wymaga od pacjenta sporo cierpliwości, a to przez liczne zakamarki, które sprzyjają zbieraniu się resztek żywności. Czyszcząc zęby musimy zadbać o ich całą powierzchnię, a także o każdy z elementów aparatu ortodontycznego. Do tego potrzebne nam będą specjalne szczoteczki, gdzie osobna będzie do czyszczenia zębów, a osobna do aparatu. Oprócz tego niezbędne będą pasty, nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust. Całość zapewni nam odpowiednią czystość jamy ustnej. Ważne jest to, że zęby należy czyścić po każdym posiłku. W związku z tym powinniśmy wyposażyć się w mini zestaw wszystkich niezbędnych przyrządów, które zamknięte w pudełeczku będziemy mieli zawsze przy sobie.

Dbaj o aparat ruchomy

Aparat ruchomy kojarzy nam się przede wszystkim z dziećmi, którym stomatolog zalecił właśnie zdejmowany aparat. Jednak w tej kwestii wiele się zmieniło i coraz częściej dorośli także mogą skorzystać z takiego rozwiązania. Bardzo popularny jest clear aligner, który dzięki swojej przezroczystości jest praktycznie niewidoczny dla innych. Dodatkowo możemy go zdejmować na przykład podczas jedzenia.

Jednak to nie oznacza, że nie trzeba takiego aparatu myć. Za pomocą szczoteczki i pasty do zębów należy dokładnie wyczyścić aparat, a następnie wypłukać go pod bieżącą wodą. Następnie możemy od razu założyć aparat, lub jeśli nie będziemy go używać, włożyć do szczelnego i czystego pudełka. Dodatkowo należy pamiętać aby zadbać o narzędzia, którymi czyścimy zarówno zęby jak i aparat. Dbajmy i to aby szczoteczka była czysta i nie była oblepiona zaschniętą pastą.

Polecamy:

OrthoVision

Related posts