Jakich dokumentów potrzebujesz, aby zezłomować auto?

Złomowanie auta to dosyć prosty, nie wymagający wielkiego zaangażowanie proces, którego musi dokonać właściciel lub właściciele samochodu. Na miejscu kasacji powinni być wszyscy właściciele, ale dopuszczalne jest napisanie upoważnień osobne dla każdego właściciela dla osoby obecnej na złomowisku.

Wymagania

Żeby auto szrot przyjął auto do kasacji to samochód musi być kompletny i ważyć nie mniej niż 90 % swojej wagi początkowej. Nie powinno się sprzedawać części samochodu na własną rękę, gdyż nie wszystkie złomowiska będą później chciały przyjąć na swój złom.

Należy pamiętać o zabraniu ze sobą wszystkich niezbędnych dokumentów wymaganych przez punkt kasacji. Musi to być dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu, jeśli auto ją posiada. Samochód musi posiadać numer VIN, numer pojazdu oraz numer rejestracyjny.

Samochód trzeba dostarczyć osobiście do auto szrotu, ale nie jest to najwyższa konieczność, ponieważ wiele złomowisk oferuje swoje usługi w tym zakresie i zabiera auto ze wskazanego przez właściciela miejsca dopełniając całego procesu złomowania na miejscu. Auto jest złomowane bezpłatnie.

Co później?

Właściciel samochodu musi udać się do właściwego sobie Wydziału Komunikacji i złożyć wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu w ciągu trzydziestu dni od momentu zezłomowania. Do urzędu należy zabrać ze sobą zaświadczenie otrzymane na szrocie.

Sprawdź: mamAUTO - Złomowanie pojazdów

Warto również zadbać o poinformowanie ubezpieczyciela o całym procesie, dzięki czemu będzie można sprawnie odzyskać na swoje konto bankowe reszty opłacone składki proporcjonalnie do pozostałego okresu opłaconego już ubezpieczenia. Do informacji tej należy załączyć podanie o zwrot pozostałej składki wraz z numerem konta bankowego oraz zaświadczenie otrzymane na szrocie.

Cały proces złomowania jest wykonywany od ręki i nie trzeba na niego czekać. Warto pamiętać o tym, że niesprawne technicznie auto nie może jeździć, ale trzeba uiszczać za niego opłaty ubezpieczeniowe nawet, jeśli stoi na podwórku. Rozsądnym rozwiązaniem jest więc zezłomowanie niepotrzebnego już samochodu.

Related posts

Leave a Comment

11 − 3 =