Jakość nadruków na odzieży – od czego zależy?

Nadruki na odzieży, które jeszcze kilkanaście lat temu były czymś rzadko spotykanym, a przy tym bardzo niezwykłym i kosztownym, dziś zupełnie spowszedniały. Możemy nie tylko kupić praktycznie za bezcen ubrania dobrej jakości, z rozmaitymi nadrukami oraz firmowymi metkami, ale również opracowanie koszulki z własnym nadrukiem bez wydawania na to wielkich pieniędzy – i bez konieczności realizowania zakupów hurtowych.

Warto jednak wiedzieć, że wraz z upowszechnieniem tego rodzaju produktów urozmaicone są również metody nanoszenia nadruków czy klasy jakości samych ubrań. To sprawia, że jakość samych nadruków bardzo często jest rozmaita, co przekłada się na użytkowanie samych ubrań oraz niejednokrotnie także cenę ubrań i koszt ponoszony za nadruki. Sprawdźmy, od czego zależy ostateczna jakość nadruków na odzieży.

Gramatura i jakość odzieży

Gramatura odzieży jest jedną z istotnych składowych finalnej jakości nadruku na koszulkach. Co to jest jednak gramatura? Przede wszystkim jest to waga kawałka odzieży o wielkości 100 x 100 cm, w przypadku gramatury podawanej na metry kwadratowe. Im wyższa gramatura tym teoretycznie lepsza jakość materiału, a co za tym idzie – większa wytrzymałość na rozmaite uszkodzenia oraz lepiej wyglądający druk. Warto jednak wiedzieć, że gramatura 200 g może być… zbyt ciepła jak na lato, co wpływa również na warunki oddziałujące ostatecznie na koszulkę.

Drugim istotnym elementem, o którym bardzo często się zapomina, jest jakość materiału. Zazwyczaj koszulki wykorzystywane do nanoszenia nadruków mają charakter bawełny bezwrzecionowej, tj. tworzonej za pomocą grubych nici i układanej w dobrej jakości przędzę. Jeśli materiał taki pochodzi od sprawdzonego producenta, to jest dobrym wyborem, bo pozostaje dość tani, a przy tym jego jakość jest zadowalająca. Z drugiej strony do koszulek z nadrukami o charakterze luksusowym lepiej sprawdzą się bawełny czesane oraz półczesane. Trudno jest je znaleźć w gotowych produktach, a ich cena jest wyższa, dlatego trzeba pomyśleć, czy środki włożone w koszulkę zostaną jakość zrównoważone.

Jakość i sposób nadruku

Jeśli przygotowujemy własny nadruk na koszulkę, musi mieć on odpowiednią rozdzielczość oraz jakość. Istotne jest, aby była ona zgodna z wymaganiami firmy realizującej koszulki i możliwie jak najwyższa, co zagwarantuje dużą dokładność nadruku. Przy dużych zamówieniach zwykle wykorzystywana jest technika sitodruku, czyli drukowania za pomocą specjalnych szablonów zwanych sitami. Do trwałych metod należy również termotransfer, zaś nieco tańszy, ale już i mniej wytrzymały wydaje się być druk cyfrowy, na którym szybciej da się zauważyć ewentualne uszkodzenia w wyniku prania czy użytkowania.

 

Related posts