Kradzież tożsamości

Czasami śmiejemy się z nadmiernej ostrożności dotyczącej ochrony danych osobowych, ale jak się okazuje, wszystkie regulacje i obostrzenia mają swoje uzasadnienie. Największym niebezpieczeństwem wynikającym z nieprzestrzegania zasad ochrony danych osobowych jest przestępstwo nazwane potocznie kradzieżą tożsamości. Mimo, że jako przestępstwo praktyka ta została zdefiniowana niedawno , to może ona być bardzo niebezpieczna w skutkach, wręcz destrukcja dla całego życia osoby oszukanej. Kradzież tożsamości to dwuetapowy proces dwuetapowy. Najpierw dochodzi do kradzieży danych osobowych danej osoby, czy podmiotu gospodarczego (firmy, banku itp.), a później ich wykorzystania w celu uzyskania korzyści finansowej.

Może to polegać na pobraniu pieniędzy z konta dokonywania transakcji finansowych, podpisywaniu umów, umarzania działań karnych, czy przenoszenia działań organów władzy na oszukaną i okradzioną osobę. Czasami kradzieży tożsamości może dojść przez Internet i wtedy bardzo trudno jest znaleźć osobę, która popełniła to przestępstwo. Inny schemat może mieć miejsce w bezpośrednim kontakcie z oszustwem, który wyłudza personalne dane dotyczące naszej osoby, a następnie podszywając się pod nas dokonuje kolejnych oszustw.

Czasami finezja skomplikowanej intrygi jest zdumiewająca. I mimo, że hasło kradzież tożsamości brzmi abstrakcyjnie, to jego ofiarami może paść każdy z nas, o czym przekonali się na przykład mieszkańcy Rudy Śląskiej rok temu, gdzie kilkunastu z nich zostało oszukanych na duże sumy pieniędzy. Aby nie paść ofiarą kradzieży tożsamości trzeba przestrzegać choćby podstawowych zasadach ochrony danych osobowych. Czasami złodzieje tożsamości starają się pozyskać nasze dane w tradycyjny sposób, czyli przeszukując śmieci. Dlatego pamiętajmy, żeby albo palić stare dokumenty, umowy, faktury, albo niszczyć je przed wyrzuceniem.

Ważne dokumenty powinniśmy trzymać w sejfie, albo dobrze schowane w mało podejrzanym miejscu. Jeśli natomiast chodzi o Internet, korzystajmy z menedżerów haseł, nie podawajmy ważnych informacji jeśli nie jest to konieczne i oczywiście korzystajmy z dobre zapory antywirusowej. W ten sposób będziemy chronić dane osobowe i będziemy mogli uniknąć kradzieży tożsamości.

Related posts