Największe przesądy ciążowe

Ciąża to piękny i niezwykły okres w życiu każdej kobiety. Jednak jest to również wielka odpowiedzialność i doświadczania cudu natury, który wiąże się z niemal boskim aktem kreacji drugiego człowieka. Doniosłość tego wydarzenia może czasami nieco negatywnie wpływać na zdroworozsądkową ocenę sytuacji. Często bowiem kobiety zasłyszą gdzieś jakieś niestworzone historie, czy wyssane z palca przesądy, które mogą wziąć sobie za bardzo do serca. A troska o nienarodzone dziecko może sprawić, że we wszystkie przesądy ślepo uwierzymy.

Pierwsze przesądy dotyczą nastrojów kobiety. W czasie noszenia dziecka w łonie nie wolno się denerwować, nie wolno nikogo obgadać, przedrzeźniać, czy wyśmiewać, gdyż w ten sposób możemy zauroczyć dziecka i ściągnąć na niego nieszczęście. Oczywiście nadmierny stres nie jest wskazany, ale burza hormonów szalejąca w organizmie ciężarnej kobiety sprawi, że będzie ona poddawana często skrajnym emocjom. To nic złego, to natura kieruje naszymi uczuciami. Nie wierzmy tez w ludowe, pogańskie przesądy, bo jak później coś się przypadkiem wydarzy, będziemy sobie wyrzucać odpowiedzialność za to „nieszczęście”.

Drugi przesąd: w ciąży nie wolno uprawiać seksu, bo można uszkodzić dziecko. Kolejne nieporozumienie i wyssany z palca pogląd. Uprawienie seksu w żaden sposób nie ma wpływu na dziecko, gdyż męskie narządy nie mają kontaktu z miejscem w macicy, gdzie rozwija się dziecko. Więc oddawanie się czułości przez rodziców nie jest absolutnie niczym złym i nie pozbawiajmy się tej przyjemności.

Trzeci słynny przesąd: kobieta powinna jeść za dwoje. Często jest to zwykła wymówka dla obżerania się co nie miara. Kobiet w ciąży ma jeść DLA dwojga, a nie za dwoje. Oznacza to, że powinna dbać o to, co je i dostarczać dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Nadmierne objadania się może doprowadzić do otyłości, która w trakcie ciąży wcale nie jest wskazana.

A więc drogie ciężarne – ciąża to nie choroba, to wyjątkowy stan i okres, w którym powinnyśmy być szczęśliwe i docenić każdy dzień tego cudu, zamiast zamartwiać się nieprawdziwymi przesądami.

Related posts