Niszczarka nośników – wszystko, co musisz wiedzieć

Ochrona danych osobowych to temat, który ostatnio zajmuje jedno z czołowych miejsc w mediach i czasopismach. Szczególnie interesują się nim firmy, co oczywiście wiąże się z tak kontrowersyjnymi w ostatnim czasie regulacjami, do jakich należy RODO. Firmy jak nigdy muszą się teraz troszczyć o ochronę danych osobowych i dlatego też poza zapewnieniem bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej powinny zadbać też o odpowiedni sposób utylizacji dokumentów oraz innych nośników danych, do czego służą niszczarki nośników.

Niszczarka nośników to kolejny krok w ewolucji niszczarek dokumentów. W dawniejszych czasach trzeba się było martwić przede wszystkim o utylizację nośników papierowych, dlatego też używano niszczarek wyposażonych wyłącznie w tę funkcję. Nadal należy ona oczywiście do podstawowych możliwości współczesnych niszczarek nośników, ale dziś muszą one sobie radzić z rozmaitymi innymi materiałami, w tym z płytami CV i DVD.

Chociaż niszczarka nośników kojarzy się z raczej sporym urządzeniem stacjonarnym, dziś bez problemu można zaopatrzyć się w rozwiązanie, jakim jest mobilna niszczarka nośników. Jeżeli chodzi o możliwość cięcia papieru, niszczarki dzieli się na niszczarki paskowe oraz niszczarki ścinkowe. Pierwszy typ tnie dokumenty w bardzo wąskie paski, a drugi rozrywa kartkę na drobne ścinki.

Kupując niszczarkę do firmy powinno się też zwrócić uwagę na jej oznaczenia. Do firmy powinno kupić się niszczarki o standardzie DIN P-4 orz DIN P-5, które spełniają oficjalne wymogi konieczne do skutecznego niszczenia dokumentów zgodnego z regulacjami RODO. Niszczarki Din P-6 i wyższe są już przeznaczone do niszczenia szczególnie poufnych dokumentów i firmy swoje najpoufniejsze dane powinny utylizować, stosując takie właśnie urządzenia.

Niszczarki mogą z łatwością niszczyć także rozmaite płyty. Co więcej, są one też przyjazne środowisku, gdyż papier i inne odpady są segregowane i umieszczone w oddzielnych pojemnikach. Ostrza niszczarek są też odporne na obecne w dokumentach zszywki i spinacze i dlatego można bez obaw umieszczać papiery z nimi w niszczarce. Firmy, w których brak jest miejsca na dużą niszczarkę, mogą kupić urządzenie, jakim jest ręczna niszczarka nośników, która pomimo kompaktowych rozmiarów jest także niezwykle skutecznym sposobem na ochronę wrażliwych danych osobowych. Ich wyciek może sprowadzić na firmę wysokie kary finansowe i inne nieprzyjemne konsekwencje prawne, dlatego niszczarka nośników to podstawowy element wyposażenia każdej poważnej firmy.

W domu wystarczająca będzie mobilna niszczarka nośników, która umożliwi niszczenie faktur oraz starych umów, które zawierają przecież ważne dane osobowe domowników i nie powinny być po prostu wyrzucane na śmietnik. Nie każdy przecież ma możliwość palenia dokumentów, a ich wrzucanie do toalety to kiepski pomysł, a w przypadku płyt CD i DVD, z którymi często nie wiadomo, co robić, nie da się zniszczyć ich w inny sposób, niż używając niszczarki nośników.

Related posts

Leave a Comment

18 − 15 =