Palnik – pamiętaj o bezpieczeństwie!

Pośród różnorodnego sprzętu laboratoryjnego możemy też znaleźć urządzenia, które są stosunkowo niebezpieczne. Jednym z nich jest na przykład palnik, który służy do podgrzewania cieczy podczas przeprowadzania różnych rodzajów reakcji chemicznych.

W większości przypadków w laboratoriach stosuje się palniki gazowe. W tym rodzaju sprzętu wymagane jest posiadanie dostępu do instalacji gazowej, co oznacza, że palniki gazowe są stosowane raczej w większych, profesjonalnych laboratoriach, które mogą sobie pozwolić na posiadanie takiej instalacji. Natomiast w laboratoriach chemicznych w szkole, czy tych amatorskich, stosuje się raczej palniki spirytusowe, do których wykorzystuje się denaturat. Nie trzeba wówczas stosować gazu i mieć dostępu do takich instalacji.

Wadą palników zasilanych denaturatem jest fakt, że ogień przez nie wytwarzany posiada zbyt niską temperaturę by przeprowadzać niektóre reakcje chemiczne. Ale w warunkach szkolnych świetnie się sprawdza. Trzeba jednak być wyjątkowo ostrożnym, gdyż strącenie dyszy z denaturatem może spowodować zapalenie stanowiska. Taki ogień prawdopodobnie sam się wypali i nie zniszczy stołu, czy ławki, ale może być niebezpieczny dla osób przebywających w laboratorium.

W ogóle doświadczenia z wykorzystaniem palnika są przeprowadzane w szkolnych laboratoriach chemicznych stosunkowo rzadko, ze względu na ryzyko, jakie za sobą niosą i brak odpowiedzialności uczniów. Nauczyciele muszą być bardzo ostrożni, kiedy są przeprowadzane takie doświadczenia. Najlepiej, jeśli będzie to pokaz obserwowany przez uczniów z pewnej odległości. Nauczyciel wykonujący doświadczenie z wykorzystaniem palnika musi posiadać okulary ochronne oraz odpowiedni fartuch wykonany ze specjalnej tkaniny. Jedynie wówczas możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas lekcji.

Palniki są niezbędnym sprzętem w pracy w laboratorium chemicznym, ale ich stosowanie, zarówno w szkole, jak i w profesjonalnym laboratorium, powinno się odbywać z bezwzględnym poszanowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Related posts