Proces powstawania betonu

Produkcja betonu wydaje się mało skomplikowana i prosta, ponieważ same składniki masy betonowej nie są złożone. Jednak tak naprawdę na jakość betonu wpływ ma wiele czynników, a proces powstawania betonu nie jest aż taki prosty jak mogłoby się to wydawać.

Z czego robi się beton?

Standardowo beton składa się z cementu, kruszywa i wody. Jednak w zależności od tego, jaki beton chce się uzyskać i do czego ma być zastosowany stosuje się obecnie różne składniki oraz odmienne proporcje.

Obecnie do produkcji betonu stosuje się oprócz wody, cementu i piasku także domieszki chemiczne, które mają zapewnić lepszą trwałość. Także nie jest obojętne, jaki cement zostanie użyty. Stosuje się najczęściej cement portlandzki, cement hutniczy i specjalny. Do produkcji betonu zwykle używa się wody z sieci wodociągowej. Kruszywo to 65-80% masy betonowej.

Proces powstawania betonu

Po przygotowaniu składników i określeniu proporcji surowców, które zostaną wykorzystane do wytworzenia mieszanki można zabrać się za tworzenie receptury. Czasami potrzebne jest badania laboratoryjne, aby ustalić recepturę. Jeśli beton będzie wykorzystany po prostu do przydomowego tarasu wychodzącego na ogród proporcje można też określić „na oko”, ponieważ nie jest to element konstrukcji nośnej czy stropu, a więc nie musi to być aż tak szczegółowe.

Mając ustalone proporcje miesza się wszystkie składniki razem aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Do betoniarki dodaje się kruszywo, wodę, cement i ewentualnie inne składniki. Składniki mogą być dodawane ręcznie lub też w bardziej zaawansowanych systemach podawane są z zasobników przez podajniki do betoniarki. Wcześniej tylko programuje się ilości składników, jakie mają być dodane. Beton miesza się aż do uzyskania potrzebnej konsystencji.

W przypadku produkcji betonu na własne potrzeby w małej betoniarce możliwe jest skorygowanie mieszaniny od razu przez dodawanie potrzebnych składników i mieszanie aż do uzyskania lepszej konsystencji. Ale w dużych betoniarniach wszystko musi być ustalone już od początku, aby beton za pierwszym razem wyszedł o właściwych wartościach.

Betoniarnia Kraków

Related posts

Leave a Comment

9 + thirteen =