Tajemniczy Zamek Czocha

Zamek Czocha to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. Kusi bogatą, kilkusetletnią historią, licznymi tajemnicami i jedynym w swoim rodzaju klimatem.

Dzieje Zamku Czocha

Historia Zamku Czocha zaczyna się w połowie XIII wieku, kiedy to król czeski Wacław I Przemyślida polecił wybudować warownię zlokalizowaną na pograniczu śląsko-łużycki. Kilka lat później zamek znalazł się w rękach biskupa miśnieńskiego von Weisenowa, a następnie księcia jaworskiego, Henryka I.

Podczas swojej bogatej historii zamek Czocha przetrwał między innymi oblężenie Husytów, by ostatecznie stać się własnością niemieckich potentatów – tytoniowego giganta Ernsta Gutshowa oraz architekta Bodo Ebhardta. Po wojnie został zaś ograbiony przez szabrowników, a następnie stał się tajnym ośrodkiem wypoczynkowym polskiej armii.

Zamek Czocha zwiedzanie

Tak bogate i zróżnicowane dzieje sprawiają, że miłośnicy historii na pewno nie będą nudzić się podczas wizyty na zamku Czocha. Nie tylko oni będą jednak zachwyceni nastrojem, który czeka tutaj na odwiedzających. Pełna tajemniczości, nieco mroczna aura uwiedzie bowiem także każdego, kto lubi poczuć dreszczyk emocji. Tym bardziej, że zwiedzanie tego wyjątkowego zamku odbywa się z przewodnikiem, który raczy gości hotelu historiami niejednokrotnie mrożącymi krew w żyłach.

Zamek Leśna, bo tak brzmi inna nazwa, skrywa mnóstwo mrocznych legend. Nieraz był bowiem scenerią scen domowej przemocy. Jedna z historii opowiada o władcy zamku, Cristoph von Nostitz, który dowiedziawszy się o zdradzie żony Gertrudy, utopił ją w znajdującej się na dziedzińcu studni. Duch kobiety do dziś podobno znajduje się w studni, wydając nocami przeraźliwe jęki.

Nocleg na Zamku Czocha

Miłośników historii z dreszczykiem na pewno ucieszy fakt, że możliwy jest nocleg na tym pełnym tajemnic zamku. Jest on dziś własnością Agencji Mienia Wojskowego, która prowadzi na jego terenie hotel. Atmosfera starych murów sprzyja jednak nie tylko budowaniu klimatu grozy. Będące hotelowymi pokojami komnaty świetnie bowiem sprawdzają się również jako sceneria romantycznego weekendu…

Related posts