Wybieram czekan – czyli o wyborze słów kilka

Wybieram czekan – czyli o wyborze słów kilka

Choć do zimy jeszcze daleko alpiniści już zaczynają przygotowywać ekwipunek na zimowe wyprawy górskie. Co powinno znaleźć się w ich podstawowym ekwipunku? Oczywiście liny, uprząż i magnezja. Jest jednak coś jeszcze a mianowicie… czekan! To bardzo praktyczne narzędzie, z którego korzystają wszyscy profesjonaliści. W dzisiejszym artykule podpowiemy jaki czekan wybrać i jak prawidłowo się nim posługiwać. Zaczniemy jednak od podstaw, czyli od budowy podstawowego czekana.

Czekan – czym jest i co należy o nim wiedzieć?

Czekan to bardzo praktyczne narzędzie turystyczne, którego podstawowa wersja składa się z kilku elementów:

  • stylisku,
  • głowicy,
  • grotu.

Styliska czekanów – zwykle jest prosta, ale w niektórych modelach jest lekko zagięta. Wraz z grotem zagłębia się w śniegu i tworzy dla wspinacza punkt podparcia. Istnieją dwa typy stylisk, które różnią się od siebie ciężarem wytrzymałości. Wybór nie odgrywa istotniejszej roli.

Wiedząc już czym jest czekan zastanówmy się w jaki warto zainwestować

Czekany dostępne są w szerokim asortymencie specjalistycznych sklepów internetowych, ale choć większość elementów ekwipunku można bez obaw kupować na odległość, czekan powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji, dlatego też sami eksperci zalecają ich zakup w sklepach stacjonarnych.

(ZOBACZ: Sonda lawinowa – Jak bardzo może być skuteczna? )

Aby wybrać dobry czekan wystarczy go po prostu przymierzyć wykonując kilka podstawowych kroków:
Na początku chwytamy czekan za głowicę, tak aby odpowiednio układał się w dłoni, prostujemy się a ramię rozluźniamy;
Czekan powinien sięgać do połowy łydki przy prawidłowej postawie.

Czekan sięga aż do kostki – czy to zły wybór?

Oczywiście w sklepach znajdziemy również takie czekany, które przy odpowiedniej postawie i dobrym ułożeniu w dłoni będą sięgały aż do kostek. Nie oznacza to, że wybór takiego modelu jest zły. Wielu wspinaczy woli takie rozwiązania, choć z naszych obserwacji wynika, że jest to co najmniej niepraktyczne i niewygodne zwłaszcza dla osoby początkującej, która nie powinna mieć ograniczonego pola manewru.

W jakich sytuacjach wspinacze korzystają z czekanów?

Czekan turystyczny nie służy do wspinaczki jako takiej. Jego zadaniem, jak zdążyliśmy już wspomnieć, jest stworzenie punktu podparcia i zapewnienie bezpieczeństwa przy wspinaczce. Będziemy używać go do podpierania się, hamowania w przypadku osunięcia naturalnego punktu podparcia oraz budowania punktów zaczepienia.

W dobry czekan warto inwestować, ponieważ jego rola jest niezwykle istotna. Szukanie oszczędności przy zakupie jest w tym przypadku niedopuszczalne i całkowicie bezzasadne.

Related posts