Do czego służy termowizyjna? Jakie defekty może wykryć?

Termowizja lub inaczej termografia to obrazowanie w pasie średniej podczerwieni, co pozwala na rejestrację promieniowania cieplnego różnych obiektów. Mówiąc odrobinę bardziej obrazowo, korzystając z kamery termowizyjnej, możemy obiekt zobaczyć bez konieczności oświetlania go klasycznym światłem. Zjawisko to jest wykorzystywane bardzo szeroko w różnych dziedzinach, między innymi przez policję, w medycynie oraz w przemyśle. Poza tym kamera termowizyjna jest również szeroko wykorzystywana w budownictwie. Ludzie odbierający swoje mieszkania od dewelopera powinni wiedzieć o tym, że gdyby skorzystali z kamery termowizyjnej, mogliby wykryć ewentualne źródła ucieczki ciepła z mieszkania.

Kamera termowizyjna w budownictwie

Badanie termowizyjne pozwala na bardzo dokładne sprawdzenie budynku pod kątem zlokalizowania źródeł niekontrolowanej ucieczki ciepła z mieszkań. Takie miejsca nazywane są mostkami termicznymi. Powodem ich powstania są błędy ze strony budowlańców, ale też na przykład ekipy montujące drzwi i okna, lub wykonująca nowoczesną instalację grzewczą. Zainwestowanie w badanie termowizyjne naszego domu z pewnością przyczyni się do tego, że udowodnione w ten sposób usterki będą musiały być usunięte przez dewelopera czy firmę budowlaną. W przyszłości przełoży się to na zdecydowanie sporą oszczędność na rachunkach za ogrzewanie.

Zobacz: Izlomax – Termowizja

Badanie termowizyjne budynku

Kamera termowizyjna obejmuje cały dom, jednak aby mieć jak najpełniejszy pomiar, warto zrobić takie badanie ustawiając kamerą na zewnątrz budynku, ale też wewnątrz. Optymalny dzień na wykonanie tego typu badania to taki, gdy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem domu, a środowiskiem zewnętrznym wynosi około 15 stopni. Samo badanie trwa aż kilka godzin, po którym otrzymuje się zapis, lub też wydruk, który nazywany jest termogramem. To taka swoista mapa z różnymi kolorami, które też w zależności od umiejscowienia kamery ( czy była na zewnątrz budynku czy też w środku), są inaczej interpretowane. Z takiej usługi kamery termowizyjnej warto skorzystać podczas odbioru domu nowo wybudowanego. To również dobry pomysł jeżeli planuje się inwestycję w stary budynek do remontu.

Related posts

Leave a Comment

9 − 2 =