Jak działa ekspres kolbowy?

Kawa to dla Ciebie nie tylko picie produktu końcowego, ale również cały rytuał przygotowań? Lubisz mieć kontrolę nad wieloma czynnikami podczas procesu robienia kawy? Cenisz sobie manualne przygotowywanie tego napoju? Nie zależy Ci aż w tak dużym stopniu na krótkim czasie robienia kawy? Jeżeli tak, to ekspres kolbowy z pewnością będzie czymś dla Ciebie. Koniecznie zostań z nami i zapoznaj się z poniższym tekstem, w którym przybliżymy działanie tego typu urządzenia. Zapraszamy do lektury!

Ekspres do kawy typu kolbowego z pewnością daje o wiele więcej swobody przy parzeniu kawy niż ekspres automatyczny, jednak wymaga także od nas więcej uwagi. Cały proces jest również obarczony ryzykiem popełnienia błędów, które mogą mieć negatywne przełożenie na smak porannej kawy. Nie ma jednak nic przyjemniejszego od gorącej, świeżo zaparzonej kawy stworzonej według własnej inwencji. W przeciwieństwie do ekspresów elektrycznych ekspres tradycyjny nie posiada wbudowanego młynka, więc musimy przygotować się na zakup osobno tego urządzenia.

Aby przyrządzić pyszną kawę przy pomocy ekspresu kolbowego należy najpierw uruchomić urządzenie odpowiednio wcześnie, tak by wszystkie jego elementy zdążyły się nagrzać. Niektóre szkoły polecają zadbać nawet o nagrzanie filiżanek przy pomocy mikrofalówki lub wrzątku. Następnie przychodzi czas na mielenie ziaren. W przypadku kolby najlepiej sprawdzą się bardzo drobno zmielone ziarna, które zadbają o osiągnięcie właściwego aromatu. Zmieloną kawę należy umieścić w kolbie. Najczęściej stosuje się proporcję 8g na filiżankę, jednak wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Warto w tym przypadku poeksperymentować, by osiągnąć smak kawy, który najbardziej przypadnie nam do gustu. Po wsypaniu kawy do kolby należy wyrównać ją przez wstrząśnięcie lub po prostu przy pomocy palca. Kiedy kawa będzie wyrównana należy użyć tampera, który ściśnie zmielone ziarna. Ostatnim krokiem jest włożenie kolby do ekspresu i czekanie aż kawa zacznie sączyć się z urządzenia.

Related posts

Leave a Comment

2 × pięć =