Jak zgłosić naruszenie ochrony danych osobowych?

Dane osobowe należy chronić, aby informacje nie zostały przekazane w niepowołane ręce. RODO gwarantuje nam ochronę danych osobowych, jednak nie zawsze jest wystarczające, aby uchronić nas przed kradzieżą danych, czyli ujawnienia ich tym osobom, które nie powinny mieć do nich dostępu. 

Ujawnienie danych osobowych – na czym polega?

To my decydujemy, komu przekazujemy swoje dane osobowe. Musimy więc wiedzieć, kto ma do nich dostęp, aby móc wyłapać te osoby i instytucje, które pozyskały je bez naszej wiedzy i zgody. Wiele firm decyduje się pozyskać dane, kupując je nielegalnie w pakietach. Kiedy zauważymy takie działanie, powinniśmy czym prędzej zgłosić to do konkretnego urzędu. 

Gdzie zgłosić zdarzenie nielegalnego wyjawienia danych osobowych?

Kiedy zauważymy, że dana osoba posługuje się naszymi danymi osobowymi, jednak sami nie wyraziliśmy zgody, aby je pozyskała, powinniśmy zgłosić ten fakt do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Możemy zrobić to telefonicznie, z wykorzystaniem poczty elektronicznej, a także tradycyjnej. Najlepiej sprawdza się jednak zgłoszenie listem z potwierdzeniem odbioru. Będziemy mieć bowiem pewność, że nasze zgłoszenie dotarło tam, gdzie miało dotrzeć. 

Uzyskanie odszkodowania za kradzież danych

Każda kradzież danych, na którą się nie zgadzamy, powinna zostać zgłoszona. Jednak to nie wszystko, bo niezależnie od tego, czy dane już zdążyły zostać wykorzystane do takich celów jak wzięcie kredytu na nasze dane, czy też zostało naruszone nasze dobre imię, możemy ubiegać się o odszkodowanie. Warto jednak zgłosić się do takiej kancelarii, która będzie w stanie pokierować nas, co powinniśmy zrobić dalej. Jest to bardzo ważne, aby móc wykonać wszelkie niezbędne kroki, które nie tylko zapobiegną w przyszłości kradzieży naszych danych, ale także, które pozwolą nam uzyskać adekwatne do sytuacji zadośćuczynienie. Musimy mieć świadomość, jak niebezpiecznym problemem jest kradzież danych i nauczyć się odpowiednio je chronić.

Aby dowiedzieć się więcej, jak uzyskać odszkodowanie za ujawnienie danych osobowych, warto zapoznać się ze stroną https://kancelariaciti.pl/dochodzenie-odszkodowan/odszkodowanie-za-ujawnienie-danych-osobowych/.

Related posts

Leave a Comment

cztery − trzy =