Skalniaki są zdecydowanie jednymi z najczęstszych ozdób ogrodowych, na które się decydujemy. Jest kilka powodów dla takiego stanu rzeczy – przede wszystkim skalniaki jest łatwo zorganizować i niekoniecznie koszt ich stworzenia musi być tak wysoki jak w przypadku innych rozwiązań. Tymczasem jednak nie jest to kwestia tak oczywista, jak mogłoby się zdawać – wszystko musi bowiem do siebie pasować.
Z tego też powodu istotne jest nawet to, jak prezentują się nasze kamienie oraz jak współgrają z nimi rośliny. Istnieje kilka różnych rodzajów kamieni, które zastosować można w przydomowych skalniakach; niektóre z nich są bardzo łatwo dostępne, podczas gdy innych trzeba będzie poszukać nieco dłużej, często wydając na to większe pieniądze. Sprawdźmy zatem, jak ma się sprawa od strony organizacyjnej.
Czym jest skalniak?
Przede wszystkim, jak sama nazwa mówi, skalniak to specjalna konstrukcja, która łączy w sobie zarówno istnienie kamieni, jak i ziemi ogrodowej oraz specjalnie dobrych gatunków roślin. Można by stwierdzić, czy skalniak to przede wszystkim kamienie, jednakże nie jest to do końca prawda. Kamienie stanowią bowiem tylko podstawę, a z czasem – tło skalniaka, dlatego muszą być odpowiednio dobrane do charakteru całej konstrukcji. Ważne jest jednak to, że skalniak musi być ułożony w odpowiedni sposób – wiele osób o tym zapomina, a wpływa to negatywnie niestety potem na konstrukcję kwiatów oraz ogólny wygląd całego tworu. Oceńmy zatem, jakie kamienie najlepiej nadają się skalniaki, a które raczej niekoniecznie będą dobrze się sprawdzać w tej roli.
Kamienie do skalniaka
Wybierając kamienie do skalniaka musimy przede wszystkim dobrać konkretną wizję do rzeczywistości. Najlepiej wyglądają kamienie, które mają wspólny jeden kolor i jedną formę – czyli po prostu pochodzą z jednego gatunku. Wówczas będzie taki skalniak prezentował się bardzo naturalnie, a przy okazji będziemy mogli zakupić większą ilość odpowiednich kamieni do swoich potrzeb. Kolejną rzeczą jest zdecydowanie się na konkretny charakter skalniaka – zupełnie inaczej będzie wyglądał taki w stylu angielskiego ogrodu, a inaczej ten o charakterze typowo górskim. Musi pasować do reszty ogrodu, co jest rzecz jasna oczywiste. Duże kamienie powinny być urozmaicone mniejszymi, ale warto pamiętać o tym, że w klasycznym skalniaku same kamienie wynoszą nie więcej aniżeli 50% całej konstrukcji. Kamienie trzeba układać tak, aby nie odsłaniały ziemi pod spodem, bo będzie ona podmywana np. przez deszcz, co może grozić zawaleniem czy obsunięciem większej konstrukcji.
Jeśli jesteś z Krakowa lub okolic możesz poszukać odpowiednich kamieni ozdobnych na stronie Podolski