Deweloper – na co zwrócić uwagę?

Wielu osobom, zwłaszcza młodym, podoba się pomysł zakupu mieszkania od dewelopera. Niestety, choć rynek pierwotny ma również wiele swoich dobrych stron, to jednak trzeba pamiętać, że przed wyborem danej inwestycji trzeba się z nią dobrze zapoznać. Często o wiele lepiej niż w przypadku kupna mieszkania z rynku pierwotnego.

Każdego roku do użytku dla nabywców oddawane są kolejne mieszkania. Deweloper jest tutaj osobą, która w zasadzie najlepiej wychodzi na inwestycji, a jednocześnie filarem, który – gdy upadnie – pociągnie za sobą wszystkich kupców powierzchni mieszkalnych. Na co więc zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania od dewelopera?

Historia inwestycji

Bardzo istotną kwestią jest odpowiednia historia inwestycji. Deweloper, który nie jest w stanie pochwalić się żadnymi pozytywnie ukończonymi inwestycjami mimo, iż takie miał w swojej historii, to podmiot, z którym lepiej nie zaczynać żadnych interesów. Bardzo często brak inwestycji nie wynika z rzeczywistego braku jakichkolwiek wcześniejszych zobowiązań, a z próby ukrycia tego, w co deweloper był zaangażowany. Dlatego dobrze jest samodzielnie sprawdzić historię firmy i dowiedzieć się, czy faktycznie wszystkie inwestycje dotychczas były zrealizowane zgodnie z zamierzeniami.

Terminowość umów

Przed podpisaniem umowy przedwstępnej dobrze jest dowiedzieć się, czy dotychczas firma nie miała większych problemów z wywiązywaniem się ze zobowiązań. Co to oznacza? Jeśli budowa przebiegała zgodnie z terminarzem, który deweloper rozpisał i przedstawił osobom chętnym na powierzchnie mieszkaniowe, to dobrze wróży to również naszej inwestycji. Jeśli jednak okaże się, że spóźnienia w terminach oddawania kolejnych etapów budowy były na porządku dziennym, dobrze jest mieć się baczności. Może to oznaczać taką samą sytuację i w naszym przypadku.

Stan mieszkań

Dobrze jest również sprawdzić, w jakim stanie są dotychczasowe mieszkania. Deweloper powinien zadbać zarówno o wykończenie terenu dookoła placu budowy, jak również o sprzedaż dotychczasowych powierzchni mieszkalnych. Warto spróbować skontaktować się z nabywcami mieszkań, którzy brali udział w dotychczasowych inwestycjach – wszystko po to, aby dowiedzieć się, czy faktycznie jakość inwestycji jest odpowiednia. Być może budynek wygląda bardzo dobrze, ale jest w nim sporo niesprzedanych mieszkań? A może chodzi po prostu o niekoniecznie fachową pracę zespołu budowlanego, który w konkretnym aspekcie zawiódł oczekiwania nabywców? Wszystko to może mieć odbicie w naszej inwestycji.

Related posts