Dolegliwości związane z dnem miednicy

Dysfunkcje dna miednicy to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, chociaż częściej jest on spotykany u płci żeńskiej. Jest to spowodowane różnicami anatomicznymi, gdyż dno miednicy kobiet jest słabsze, bardziej delikatne i podatne na przeciążenia.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Najczęściej występującym zaburzeniem, które dotyczy dna miednicy, jest nietrzymanie moczu. Do jego niekontrolowanego wycieku dochodzi najczęściej podczas wysiłku fizycznego, co spowodowane jest niewydolnością mięśni dna miednicy. Mimowolny wyciek moczu może nastąpić również podczas kaszlenia, kichania lub śmiania się. Nietrzymanie moczu to dla kobiet bardzo krępujący problem. Spada ich samoakceptacja i pewność siebie, a narasta poczucie wstydu. Powoduje to wycofanie się z życia społecznego, niekiedy też zawodowego. Warto w takim przypadku rozpocząć trening dna miednicy według metody BeBo. Ćwiczenia mięśni dna miednicy to skuteczny sposób na nietrzymanie moczu. Ich wzmocnienie pomoże zapanować nad jego mimowolnym oddawaniem. BeBo trening nadaje się dla kobiet i mężczyzn, bez względu na wiek. Warto zapisać się na profesjonalne warsztaty, na których nauczymy się, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia dna miednicy.

Zespół pęcherza nadreaktywnego

Dolegliwość ta objawia się częstym parciem na mocz, co znacznie pogarsza jakość życia. Ciągła potrzeba oddawania moczu zaburza normalne funkcjonowanie chorego, osłabiając jego komfort psychiczny. Przyczyny pęcherza nadreaktywnego nie są jednoznaczne. Uważa się, że mogą one być spowodowane zaburzeniami neurologicznymi lub zmianami w dolnych drogach moczowych. Do występowania tego schorzenia może przyczynić się także nieodpowiedni styl życia, przejawiający się otyłością, brakiem aktywności fizycznej lub spożywaniem płynów podrażniających pęcherz moczowy, na przykład alkoholu, kawy czy napojów gazowanych. Jeśli częsta potrzeba korzystania z toalety wiąże się z niekontrolowanym oddawaniem moczu, warto zapisać się na trening dna miednicy według metody BeBo. Nauczymy się, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia dna miednicy, co pomoże w walce z tą przykrą dolegliwością.

Related posts

Leave a Comment

dwadzieścia + jeden =