Wybór odpowiedniego drewna do kominka jest niełatwy, ponieważ musimy znaleźć równowagę pomiędzy jakością drewna, a jego ceną. Jednym z często wykorzystywanych materiałów jest buk. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy jego wybór stanowi dobrą opcję.
Buk jako alternatywa wobec drewna iglastego
Drewno z drzew liściastych, do których zalicza się buk, jest najpopularniejszym rodzajem opału, polecanym do codziennego użytku. Stanowi rozsądną alternatywę wobec drewna iglastego, które jest co prawda atrakcyjne cenowo, ale ze względu na dużą zawartość żywicy produkuje w procesie spalania spore ilości dymu i sadzy. Powoduje także osadzanie się tłustej warstwy na szybie kominka, a także we wnętrzu komina, zmniejszając jego drożność. Dodatkowo, pod wpływem wysokiej temperatury, żywica może strzelać, co w przypadku kominka otwartego może być niebezpieczne i prowadzić do niepożądanych zanieczyszczeń.
Zalety drewna bukowego
Powyższe problemy nie dotyczą drewna liściastego. Zawiera ono niewiele żywicy, spala się równomiernie i nie wytwarza przy tym nadmiaru dymu. Buk jest drewnem, które obok dębu, jesionu oraz grabu, jest materiałem najbardziej polecanym do palenia w kominkach ze względu na swoją gęstość i twardość, a co za tym idzie, również znaczną kaloryczność, która sprawia, że jest opałem bardzo wydajnym i wolno się spalającym. Średnia gęstość drewna bukowego po wysuszeniu to 730 kg/m3, w porównaniu do miękkiego drewna np. topoli, wynoszącej tylko 450 kg/m3. Dlatego buk posiada znakomite właściwości grzewcze, oddając sporą ilość ciepła do pomieszczenia. Jest również materiałem ekonomicznym, gdyż zapewnia znakomity stosunek jakości do ceny.
Skąd pozyskać buk do kominka?
Najbardziej rekomendowanym źródłem pozyskania drewna bukowego do kominka są składy drewna. Są to miejsca wyspecjalizowane w handlu tym materiałem i dysponują fachową wiedzą. Dostępne w nich drewno pochodzi bezpośrednio z lasów i jest odpowiednio sezonowane. Zazwyczaj jest również standardowo pocięte na kawałki o długości 30-40 cm i tym samym gotowe do użycia.