Jak obliczyć drewno na opał?

Bardzo często kupujemy drewno opałowe. Drewno na opał to dzisiaj jedno z najbardziej popularnych paliw do ogrzewania naszych domostw. Coraz częściej w domach posiadamy kominki, a w tychże kominkach najczęściej palimy drewnem opałowym.

Zamawiając określoną ilość drewna u dostawcy, nie zawsze mamy pewność, że otrzymaliśmy taką ilość jaką zamówiliśmy. Dla zwykłego laika zawsze problemem jest więc prawidłowe zmierzenie drewna na opał, które w danej chwili przywiózł nam dostawca.

W JAKI SPOSÓB MIERZYĆ DREWNO OPAŁOWE?

Drewno mierzy się w metrach przestrzennych lub sześciennych. Osoba zamawiająca nie zawsze wie, jak ma rozliczyć sprzedawcę. Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, co jest metrem przestrzennym, a co metrem sześciennym.

METR PRZESTRZENNY

Jest to określenie ilości szczap, które zmieszczą się na danym metrze sześciennym. Według tego obliczenia łatwo jest się pomylić, ponieważ w zależności od wysypania drewna, ilość liczona jako metr przestrzenny jest zawsze inna.

METR SZEŚCIENNY

Metr sześcienny jest to ilość drewna bez przestrzeni między kolejnymi szczapami.

JAK LICZYĆ

Nadal liczenie drewna wydaje się czynnością trudną i ciężką do zrozumienia. Najlepiej jest, kiedy sprzedawca ma na przyczepie lub na pace samochodu drewno porządnie poukładane. Wtedy jeszcze przed rozładunkiem możemy zmierzyć szerokość, długość i wysokość stosu ułożonego drewna. Wynik otrzymany, poprzez, pomnożenie tych trzech wartości daje nam ilość metrów przestrzennych.

Reklama: U Grzegorza - Skład opału i węgla

UCZCIWI SPRZEDAWCY

Jest już coraz więcej uczciwych sprzedawców drewna opałowego i do takich sprzedawców najlepiej jest trafiać.

Zatem nie dajmy się manewrować, że tak jest liczone według metrów przestrzennych a tak według metrów sześciennych. Prośmy zawsze, by drewno na samochodzie było poukładane. Za zakupione drewno na opał płacimy my sami, zatem nie dajmy się oszukać i naciągnąć.

Wiadome jest, że od uczciwego sprzedawcy kupimy towar jeszcze nie raz, a od takiego, który oszukuje więcej już nie kupimy i nie będziemy go nikomu polecać.

Related posts

Leave a Comment

3 × 5 =