Rodzaje drewna wykorzystywanego w sztuce afrykańskiej

Sztuka afrykańska jest bardzo bogata i od wieków fascynuje europejczyków. Figurki afrykańskie, biżuteria, wyroby ceramiczne, czy maski afrykańskie to oblicza sztuki Czarnego Lądu. Jakie jest znaczenie i z czego powstają maski i figurki afrykańskie?

Bardzo popularnym elementem sztuki afrykańskiej są rzeźby oraz maski. Figurki z Afryki najczęściej powstają z drewna. Przeważnie jest to mahoń, heban, czy drewno tekowe, czyli gatunki drzew popularne i łatwo dostępne w Afryce. Istnieją również rzeźby, które powstają z kamienia, gliny, a nawet kości słoniowej.

Złe i dobre duchy

Świat Czarnego Lądu wypełniony jest duchami. Dobrymi i złymi. To figurki afrykańskie oraz maski pozwalają uzyskać przychylność duchów oraz chronią przed złymi mocami.

Maski afrykańskie mogą nosić szamani oraz specjalnie wybrani tancerze. Założona na twarz maska zmienia tancerza w mistyczną postać lub prastarego ducha. Są oni swego rodzaju łącznikiem między plemieniem a duchami. Twórcy masek to szanowane w plemieniu osoby. Posiadają bardzo wysoką pozycję w wiosce. Umiejętność ta przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Obecnie rozróżnia się maski, które tworzone są na potrzeby plemienia oraz maski tworzone na sprzedaż. Praca nad takimi maskami zajmują się zdolni artyści. Maski plemienne są zabezpieczone przez szamana i niedostępne dla turystów.

Z czego powstają maski afrykańskie?

Maski i figurki afrykańskie najczęściej są robione z drewna. Dlaczego? Jest to na Czarnym Lądzie bardzo popularny i łatwo dostępny materiał. Oczywiście najchętniej tworzone są maski z hebanu i mahoniu. Heban ceniony jest przede wszystkim z powodu swojego głębokiego koloru i odporności na wilgoć.

Maski powstają również z ceramiki, tkanin, miedzi i brązu. Do ozdoby masek wykorzystuje się pióra, zęby zwierzęce, włosy, kości, rogi, muszle, czy słomę.

Sztuka afrykańska na Czarnym Lądzie jest sztuką użytkową. Ma chronić, zjednać przychylność duchów, czy obdarzyć siłą i energią. W Europie ma funkcję wyłącznie dekoracyjną i wnoszą do mieszkań odrobinę egzotyki.

Related posts

Leave a Comment

12 − 3 =