Wielu użytkowników samochodów nie wyobraża sobie podróży po polskich drogach bez dobrych amortyzatorów. To one w głównej mierze odpowiadają za komfort podróży, który w naszym kraju może okazywać się nie lada rarytasem, biorąc pod uwagę stan polskich dróg. Jednak na szczęście ten trend się zmienia, co nie oznacza, że amortyzatory i tak odgrywają kluczową role w wygodzie jazdy.
Do czego służy amortyzator?
W powszechnej opinii jego głównym zadaniem jest tłumienie podczas jazdy nierówności znajdujących się na drogach. Jest to jedyna funkcja, jaką pełnią w układzie jezdnym każdego samochodu. Jednak należy ona do bardzo ważnych, gdyż oprócz komfortu jazdy gwarantuje użytkownikowi pojazdu również bezpieczeństwo podczas poruszania się. Dzięki odpowiedniej pracy amortyzatorów koła zachowują stałą przyczepność z podłożem.
Jakie są oznaki zużycia amortyzatorów?
Układ amortyzujący pracuje praktycznie cały czas podczas jazdy. Nie trudno domyślić się, że jeżdżąc po drogach w kiepskim stanie, zacznie on się szybciej zużywać. Amortyzatory powinno sprawdzać się przynajmniej raz na rok. Również podczas zmiany koła powinniśmy zwrócić uwagę na ich stan. Zużycie amortyzatora można też w prosty i szybki sposób sprawdzić na co dzień, bez zdejmowania kół.
O tym, aby zacząć myśleć o jego wymianie dają do zrozumienia różne oznaki, pojawiające się podczas codziennej jazdy samochodem. Do takich symptomów zaliczyć można na przykład zbyt długie i duże bujanie się pojazdu po przejechaniu wyboju czy wjechaniu w nierówność. To podstawowa oznaka świadcząca o tym, że zaczyna się dziać coś niepokojącego. Kolejną jest częste włączanie się systemu ABS podczas hamowania. Przy dobrych amortyzatorach nie powinno to mieć miejsca. Ząbkowanie ogumienia czy charakterystyczne stukanie i pukanie może świadczyć też o konieczności sprawdzenia układu amortyzującego. Długa droga hamowania oraz niespotykane wcześniej drgania kierownicy to kolejne niepokojące symptomy nakazujące odwiedzić mechanika w celu sprawdzenia sprawności amortyzatorów.