Smycz linkowa czy taśmowa, która jest lepsza?

Dobór idealnej smyczy dla psa może być trudny, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy mają zwierzaka albo po prostu nie zastanawiały się za bardzo nad tym, dlaczego jest to istotne zagadnienie. Tymczasem idealnie dopasowana smycz dla psa jest czymś niezwykle wygodnym dla obu stron, zarówno tej czworonożnej, jak i dwunożnej.

Zazwyczaj smycze mają rozmaite długości oraz wykonane są z różnych materiałów. Nie da się jednak ukryć, ze wszystkie rozwiązania mają swoich fanów, którzy przekonani są o ich wyższości. Sprawdźmy, w jaki sposób warto dobierać smycze, aby były wygodne zarówno dla właściciela, jak i zwierzaka, a także miały odpowiednią wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia.

Smycze klasyczne

W przypadku klasycznych smyczy mamy do wyboru zwykle kilka rozwiązań. Smycze klasyczne zakończone są rączką z jednej strony oraz karabińczykiem z drugiej i występują w kilku wersjach – najprostszej, ale również przedłużanej zwanej przepinaną. Mogą być wykonane z różnych materiałów, choć najbardziej popularne są włókna polipropylenowe. Do wyboru mamy tutaj zarówno taśmę, która może mieć różną szerokość, jak i linkę, która ma rozmaitą średnicę. Dobór szerokości czy średnicy smyczy zależy m.in. od gabarytów psa – im większy, tym potężniejsza powinna być smycz, aby wytrzymać jego ciężar. Smycz linkowa może być wygodniejsza do schowania podczas puszczenia psa luzem, podczas gdy smycz taśmowa bywa bardziej niezawodna, bo łatwiej ją złapać w dłoń bez ryzyka poparzenia się, gdy pies ciągnie.

Smycze automatyczne

Większość smyczy automatycznych dzieli się na takie, które mają w mechanizmie linkę oraz taśmę. Wytrzymałość obu jest zbliżona. W przypadku linki trzeba liczyć się z tym, ze w razie, jeśli np. przypadkowo dotknie skóry, gdy pies nagle wyrwie się do przodu, to zostaniemy obdarowani brzydkim śladem w formie poparzenia. Będzie to jednak lepsze i zgrabniejsze rozwiązanie w przypadku czworonogów niewielkich. Jeśli nasz pies nie umie chodzić na smyczy automatycznej i niekoniecznie dobrze reaguje na komendy, to lepszym rozwiązaniem będzie smycz taśmowa.

Specjalistyczne akcesoria

W formie specjalistycznej smyczy linkowej zwykle występują tzw. ringówki, czyli smycze, na których prezentowany jest pies podczas wystawy. Dla tych, którzy angażują się w psie sporty i ćwiczą m.in. tropienie czy posłuszeństwo, do wyboru jest długa linka treningowa o niewielkiej średnicy albo grubsza taśma, która sprawdzi się przy czworonogach sporych gabarytów. Z kolei tzw. startówki, czyli smycze połączone z zaciskową pętlą obroży, służące do szybkiego puszczenia psa na zawody szybkościowe, wykonane są zwykle z taśmy, która dodatkowo bywa zdobiona rozmaitymi wzorami.

Related posts