Beton – produkt bez którego nie obejdzie się żadna budowa

Czym jest wylewka betonowa i jak ją zrobić?

Beton to najbardziej powszechny materiał budowlany – służy głównie do stawiania ścian piwnicznych, stanowi fundament pod budynkiem lub też używany jest do wylewek stropów i posadzek.

Wylewka betonowa komponowana jest z kilku składników, a mianowicie:

  • cementu jako składnika podstawowego,
  • odpowiednio dobranego kruszywa,
  • wody – w optymalnej proporcji do reszty składników.

Kruszywa do betonu

W zależności od przeznaczenia wylewki betonowej kruszywem może być piasek, żwir lub grys. Można również zastosować kruszywa naturalne, czyli w naturalnej wielkości, z dodatkiem kruszyw łamanych – rozdrobionych mechanicznie. Zalecane jest, by kruszywo miało odpowiednią wielkość i objętość w stosunku do gotowej masy, by całość dobrze rozkładała się podczas jej zastosowania na przygotowane podłoże.

Ogólną zasadą jest wykonywanie najcieńszych wylewek betonowych o grubości około 7 centymetrów, więc wielkość największego ziarna w kruszywie nie powinna przekraczać 1/3 grubości wylewki, ponieważ w trakcie wygładzania mogą powstać niepożądane nierówności.

Natomiast wylewka betonowa, która ma za zadanie tylko wyrównać podłoże, jako kruszywo powinna zawierać sam piasek, gdyż jego ziarna nie będą stanowić żadnej przeszkody podczas wygładzania.

Mieszanki betonowe stosowane na wylewki można kupić jako gotowy produkt, gdyż samodzielna produkcja jest dość czaso- i pracochłonna. Można ją zakupić jako suchą masę, do której wystarczy dodać odpowiednią porcję wody i dokładnie wymieszać. W zależności od ilości wody mieszanka może mieć postać gęsto-plastyczną lub półsuchą.

O czym należy pamiętać przy wykonywaniu wylewki betonowej?

Po naniesieniu i wygładzeniu wylewki betonowej, oraz jej wstępnemu przeschnięciu, należy przez okres do dziesięciu dni, a podczas upału – do dwunastu, stosować zabieg pielęgnacyjny dla wylewki poprzez polewanie lub skrapianie jej wodą. Czynność ta pozwoli na zmniejszenie, a nawet uniknięcie powstania pęknięć w schnącym betonie.

Related posts

Leave a Comment

dziewiętnaście + 14 =