Choroba alkoholowa niestety dotyczy bardzo dużej ilości osób. Pomimo że częściej słyszy się o mężczyznach, którzy są uzależnieni od alkoholu, to jednak coraz więcej kobiet także ma taki problem. A choroba alkoholowa wpływa nie tylko na osobę uzależnioną, ale także na jego najbliższych.
Jak namówić alkoholika na leczenie?
Osoba uzależniona bardzo często uważa, że nie jest to aż tak duży problem, jak twierdzi jego rodzina. Jest to czasami wieloletnia walka a chorobą, która powoli wyniszcza organizm i relacje rodzinne. Namówienie alkoholika na leczenie jest bardzo trudne. Jest to choroba, którą bardzo wiele osób lekceważy. Szczególnie jeśli uzależniony ukrywa swoją chorobę i alkohol spożywa w ukryciu. Zdecydowana większość alkoholików reaguje na próbę namówienia do leczenia bardzo agresywnie i nerwowo. Następnie chce udowodnić, że nie jest uzależniony i najczęściej ucieka i nie porusza więcej tego tematu. Zatem jak namówić alkoholika na leczenie? To zadanie niezwykle trudne, ponieważ osoba uzależniona musi sama dostrzec problem i chcieć z niego wyjść. Jest to szczególnie ważne, ponieważ walka z alkoholizmem wymaga ogromnej siły woli i samozaparcia. Niestety, alkoholik najczęściej decyduje się na leczenie w sytuacji kiedy osiągnął już dno. Oczywiście dla każdego dno oznacza coś innego. Czasami może to być utrata współmałżonka lub groźba rozwodu, czasem zły stan zdrowia, utrata pracy lub problemy z prawem.
Choroba alkoholowa – problem całego otoczenia
Uzależnienie od alkoholu jest problemem, który dotyka chorego oraz jego rodzinę. Szczególnie odczuwają to dzieci i współmałżonek, którzy na co dzień borykają się z tym problemem. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla najbliższych z otoczenia alkoholika jest podjęcie terapii dla osób współuzależnionych. Bo każdy, kto ma do czynienia w codziennym życiu z alkoholikiem, jest osobą współuzależnioną. W takim przypadku znakomicie pomaga terapia grupowa lub zajęcia indywidualne z terapeutą dla małżonków i dzieci współuzależnionych. Zajęcia i terapia pomagają w zrozumieniu choroby alkoholowej. Na zajęciach można dowiedzieć się, jak zależy się zachowywać w obecności alkoholika, co wolno, a czego nie wolno robić. Terapia dla współuzależnionych osób może pomóc nie tylko tym osobom, ale także alkoholikowi w zobaczeniu, że on i jego rodzina mają problem. Terapia może pomóc w namówieniu alkoholika do podjęcia leczenia.