Kilka cech dobrego kasku wspinaczkowego

Wszyscy, którzy na co dzień zajmują się wspinaczką lub uprawiają ją hobbistycznie, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że odpowiednie wyposażenie (odpowiednio dobrane obuwie, ubranie i kask wspinaczkowy) to najważniejsze elementy udanych wspinaczek.

Jak wybrać idealny kask wspinaczkowy?

Ci, którzy po raz pierwszy kupują kaski wspinaczkowe, powinni zwrócić przede wszystkim uwagę na to, by był on odpowiednio dopasowany. To bowiem od tej cechy zależy to, w jakim stopniu kask będzie nas zabezpieczał podczas wspinaczki. Musi być wiec on dobrze dopasowany wielkościowo do naszej głowy. Równie ważne jest też to, by był on odpowiednio głęboki, a w szczególności dobrze zakrywał (ochraniał) czoło, skronie i potylicę, a przy tym nie ograniczał ogólnej widoczności podczas wspinaczki. Pamiętajmy, że odpowiedni dobór pod tym kątem na pewno zagwarantuje nam większą ochronę podczas ewentualnego, bezpośredniego uderzenia o skałę.

Kolejną niezwykle ważną rzeczą jest to, że kask wspinaczkowy musi być po prostu wygodny. Jeżeli zakładając go i nosząc, czujemy duży dyskomfort, najprawdopodobniej kask jest źle dobrany. Może być też wykonany z nieodpowiedniego materiału (zbyt ciężki), przez co będzie nas rozpraszał podczas wspinaczki. W poszukiwaniach idealnego kasku skupmy się też na tym, by był lekki i wytrzymały, a także wentylowany i posiadał system regulacji obwodu. Dla niektórych ogromne znaczenie ma też kolor, który np. odbija promienie słoneczne, sprawiając, że nie jest w nim tak gorąco. Co więcej, te jaśniejsze barwy zapewniają większy współczynnik odbijania promieni słonecznych, a to z kolei gwarantuje również lepszą widoczność w skale.

W niektórych modelach kasków wspinaczkowych zastosowano specjalne, plastikowe kurtyny, które to umożliwiają zasłanianie i odsłanianie wywietrzników.

Related posts

Leave a Comment

jedenaście − 10 =