Każdy człowiek, który nie ma większych problemów z wprowadzeniem do swojej strefy osobistej profesjonalisty wykonującego swój zawód- np. lekarza czy masażysty – chciałby raz w życiu skorzystać z usługi masażu dalekowschodniego. Warto jednak przed podjęciem decyzji o zapisaniu się na taki masaż wiedzieć, jakie konkretnie są jego rodzaje oraz dlaczego nie każdy sprawdzi się dla nas tak samo dobrze.
W zasadzie masaż dalekowschodni to bardzo ogólne pojęcie, które charakteryzuje kilka różnych dziedzin masażu. Warto bowiem wiedzieć, że taka forma relaksu, ale niekiedy również i terapii ruchowej czy psychicznej była przede wszystkim oferowana ludziom w społeczeństwach Dalekiego Wschodu. To stamtąd wywodzą się podstawowe formy masażu, które warto poznać przed wyborem jednej z nich.
Masaż tybetański
Jedną z popularniejszych odmian masażu dalekowschodniego jest zaliczany na ogół do tej kategorii masaż tybetański. Podczas jego wykonywania stawia się nie tylko na relaks, ale również masaż lecznicy i swoistą bioterapię. Jest to technika znana praktycznie od ponad 5 tysięcy lat i doskonalona przede wszystkim w ojczystym Tybecie, a obecnie dostępna w wielu wschodnich gabinetach masażystów. Jest to dodatkowo masaż szczególnie nietypowy, bo podczas jego trwania energia jest przesyłana od dłoni do ciała, ale ciało rzadko kiedy jest bezpośrednio naciskane przez osobę masującą – jedynie w punktach leczniczych, dlatego nazywa się go również masażem punktowym. Jest o tyle oddziałujący na organizm, że zaleca się go wykonywać dopiero po zebraniu dokładnego wywiadu oraz konsultacji z lekarzem.
Masaż shiatsu
Masaż shiatsu jest metodą japońską, która promuje masaż całego ciała. Wykonuje się go przede wszystkim kciukami, a w swoim rodowodzie ma przede wszystkim działanie uleczające, dlatego też uznawany jest w Japonii za leczniczy dla ciała i duszy. Stosuje się go jednak również profilaktycznie, dla dobrej kondycji fizycznej, ale również równowagi psychicznej – szczególnie przydaje się osobom przepracowanym i sporo życia spędzającym w nerwowej atmosferze. Łączy w sobie przede wszystkim specyficzny ucisk na ciało połączony ze znajomością technik manualnych, które mają rozluźniać i uleczać ciało według medycyny japońskiej.
Akupresura
Nie należy zapominać również o akupresurze, która jest techniką chińską masażu poprawiającego kondycję całego ciała i przede wszystkim działającego przeciwbólowo. Akupresura jest metodą dość łatwą, którą każdy może opanować, bo polega na uciskaniu konkretnych punktów w ciele w celu uzyskania danych efektów. Jej odmianą jest również akupunktura, czyli nakłuwanie igłami.