Plisy – zasady prania i prasowania

Rolety plisowane to bardzo często wybierany model ze względu na jego atrakcyjny wygląd oraz łatwość czyszczenia. Co prawda, aby plisy zachowały czystość trzeba je regularnie odkurzać, a do prania zdjąć, ale nie jest to aż tak skomplikowane.

Jak zdjąć rolety do prania?

Warto najpierw sprawdzić czy rolety, które posiadamy faktycznie można prać. Na opakowaniu po nich zawsze jest zamieszczona informacja o tym, jak pielęgnować plisy i jak je czyścić, czy właśnie informacje o metodzie prania lub zakazie prania w pralce.

Żeby wyprać plisy trzeba je najpierw zdjąć. Najlepiej jest zacząć odpinać plisy od dołu. Trzeba rolety zamknąć, a potem ścisnąć dwa profile rolety, aby móc wysunąć dolny uchwyt mocujący i uwolnić plisę. Górne zaczepy otwiera się w podobny sposób. W przypadku problemów warto sprawdzić instrukcję na opakowaniu po roletach. Ważne jest, aby roletą nie szarpać, ani nie próbować otwierać zapięcia na siłę!

W czym prać plisy?

Plisy nie pierze się w pralce automatycznej! Trzeba je wyprać ręcznie. Większość rolet wykonana jest z tkanin poliestrowych, dlatego też trzeba prać plisy jak taką tkaninę, czyli w łagodnym detergencie w temperaturze do 30 stopni Celsjusza, czyli po prostu w letniej wodzie.

Jeśli rolety są bardzo mocno brudne warto je najpierw namoczyć na 15 minut w wodzie z detergentem, a potem delikatnie je wyprać w rękach, przez zamaczanie i delikatne usuwanie rękami zabrudzeń. Nie wolno plis pocierać, gnieść czy co gorsza szorować szczotką. Jeżeli jest na nich większa plama można spróbować łagodnych odplamiaczy do koloru plis i tkanin poliestrowych. Najlepiej jednak nie dopuścić do zaschnięcia porządnej plamy np. po chlapnięciu winem, tylko od razu plisy zdjąć i namoczyć.

Rolety płuczemy w czystej wodzie kilka razy, aby spłukać pozostały detergent i brud. Plisy trzeba wysuszyć zaczynając od odciśnięcia wody najlepiej włożyć ją między dwa profile aluminiowe i odciskać wodę, ale bez zagniatania czy wykręcania!

Jeszcze wilgotne rolety można montować na oknie. Powinny pozostawać w pozycji zamkniętej przez 24 godziny, aby dobrze wyschnąć.

Related posts

Leave a Comment

sześć + siedemnaście =