Równowaga kwasowo-zasadowa – z czym to się je

Czujesz się ciągle zmęczony? Gdziekolwiek się nie ruszysz towarzyszy Ci złe samopoczucie bądź rozdrażnienie? Przyjmowanie dużej ilość tabletek nie skutkuje? Lekarz próbuje wmówić Ci, że jesteś przemęczony, gdyż wyniki Twoich badań nic nie wykazały? To znak, że Twoja równowaga kwasowo-zasadowa może być poważnie zakłócona.

Ten potężny mechanizm regulujący ma wpływ niemal na każdy nasz narząd oraz układ – to on warunkuje prawidłowe procesy życiowe. Już niewielkie zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej może doprowadzić do ogromnych spustoszeń w naszym organizmie. Taki stan, zwłaszcza nieleczony może natomiast skutkować poważnymi chorobami przewlekłymi.

Co to jest równowaga kwasowo-zasadowa?

Niewątpliwie pamiętasz z chemii lekcję o kwasach i zasadach. O tym, jakie środowisko panuje w naszym organizmie mówi nam miara pH. Tak jak organizm człowieka, by funkcjonować prawidłowo musi posiadać temperaturę Celsjusza 36,6, tak samo musi utrzymywać poziom pH lekko zakwaszony. Optymalny zakres wynosi około 7,35. Dla porównania sok cytrynowy ma pH 2,4; Coca-Cola 2,5; piwo 4,5; herbata 5,5; woda morska 8,0; zaś mydło nawet 10,0. Równowaga kwasowo-zasadowa jest to, więc stan, w którym zachowana jest optymalna dla naszego organizmu proporcja kationów oraz anionów w płynach ustrojowych, która natomiast bezpośrednio wpływa na odpowiednie pH. Jak już mówiliśmy pH odpowiada za prawidłowy przebieg niemal każdego procesu życiowego człowieka. Już niewielkie odchyły zarówno w stronę zasad jak iw stronę kwasów mogą doprowadzić do śmierci. Poważne niebezpieczeństwo zaczyna się wtedy, gdy odchyły te wynoszą mniej niż 6,8 oraz więcej niż 7,8.

Szacuje się, że większość osób ma obniżone pH.

Nie da się ukryć, że największy wpływ na pH mają codzienne nawyki – stres, nałogi oraz… dieta. Do najbardziej kwasotwórczych produktów należą mięso, wszelkiego rodzaju węglowodany – cukier, mąka, makaron, tłuszcze, kawa, alkohol oraz nikotyna. Spożywanie ich w nadmiernej ilości powoduje zakwaszenie organizmu, a w efekcie ułatwia rozwój groźnych dla naszego życia chorób. Oczywiście poziom kwasów może ulec zwiększeniu, na przykład za sprawą stresu, przewlekłych kuracji odchudzających, braku ruchu, nadmiaru leków, czy też… zbyt intensywnej aktywności fizycznej. Nieodpowiednia dieta może znacząco wpłynąć na nasz organizm oraz zachodzące w nim procesy życiowe. Dlatego też należy spożywać zbilansowane posiłki, bogate w owoce oraz warzywa.

Related posts