Jak wybrać najlepsze kruszywo pod kostkę?

Kostka brukowa staje się coraz bardziej popularnym materiałem wykorzystywanym w firmach, jak i na posesjach prywatnych. Dobrze położona kostka stanowi wygodną nawierzchnię użytkową. Warto jednak pamiętać, że samo dobre ułożenie kostki może być niewystarczające. Należy również zadbać o odpowiednią podsypkę pod kostkę brukową.

Dobra jakość podsypki pod kostkę to podstawa

Wiele osób chcąc zaoszczędzić pieniądze, decyduje się na samodzielne położenie kostki brukowej. Niejednokrotnie kończy się to wezwaniem fachowców.

Ludzie samodzielnie układający kostkę brukową niejednokrotnie decydują się na wykonanie podsypki z piasku. Warto jednak pamiętać, że drobinki piasku z łatwością mogą zostać wypłukane przez deszcz. Może to wówczas powodować osunięcie się kostki lub utworzenie się w niej dużych wyrw. Dodatkowo złe położenie podsypki może skutkować również przemieszczaniem się kostek lub pojawieniem się różnych wybrzuszeń.

Profesjonalne przygotowanie podłoża

Przed położeniem kostki brukowej należy odpowiednio zadbać o równe podłoże. Musi ono zostać precyzyjnie wyrównane. Następnie należy na nim rozprowadzić podsypkę z zachowaniem spadków.

Decydując się na podsypkę pod kostkę, warto bardzo dokładnie przemyśleć swój wybór. To od jakości podsypki będzie zależała trwałość nawierzchni. Kruszywo pod kostkę musi posiadać odpowiednią grubość oraz właściwości. W przypadku mieszanki kruszyw niezbędne jest odpowiednie dozowanie poszczególnych składników.

Rodzaje podsypek pod kostkę

Na rynku znaleźć można najróżniejsze rodzaje kruszywa pod kostkę. W zależności od potrzeb, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Najbardziej popularną i skuteczną podsypką pod kostkę jest mieszanina piasku z cementem lub betonem. Warto jednak zachować odpowiednie proporcje podczas jej mieszania. Zakłada się, że na powierzchniach do 10 metrów kwadratowych należy zmieszać 50 kilogramów cementu i 800 kilogramów piasku. Wówczas otrzyma się podsypkę o idealnych proporcjach.

Niejednokrotnie zdarza się, że na podsypkę wykorzystywane są kruszywa łamane. Dzielą się one pod względem grubości na miał, kliniec, grys i tłuczeń. Kruszywa łamane są stosowane do stworzenia warstwy drenażowej, która może być stosowana na gruntach o gorszej przepuszczalności wody. Rozwiązanie takie ułatwi oddawanie wody deszczowej wprost do gruntu.

Kostka brukowa jest niezwykle funkcjonalną nawierzchnią. Znakomicie sprawdza się ona zarówno na terenach firm, jak i w domach prywatnych. Nic więc dziwnego, że materiał ten zyskuje coraz większe zainteresowanie. Warto jednak pamiętać, że samo ułożenie kostki nie wystarcza. Niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod nią. Umożliwi to korzystanie z nawierzchni z kostki brukowej przez wiele lat bez obawy o jej ewentualne uszkodzenia.

Related posts

Leave a Comment

18 − 7 =