Gdzie kupić katalizator samochodowy?

Każdy kierowca wie, że katalizator zaliczany jest do najdroższych elementów pojazdu. Jak się jednak okazuje, mało który z nich wie, do czego katalizator jest tak właściwie wykorzystywany, a także gdzie go można kupić. Co więc warto wiedzieć o katalizatorach?

Czym jest katalizator samochodowy?

Katalizator to część układu wydechowego samochodu. Pełni on niezwykle ważną funkcję, ponieważ dzięki swojej budowie jest w stanie pochłaniać szkodliwe substancje wchodzące w skład spalin. Innymi słowy, katalizator jest jak wielki filtr, kto oczyszcza spaliny, dzięki czemu samochody są mniej trujące i bardziej ekologiczne.
Jak to jest możliwe? Wszystko za sprawą szczególnej budowy katalizatora, która przypomina plaster miodu, a także wykorzystywanych do jego produkcji metali szlachetnych. Jak się bowiem okazuje, w katalizatorze znaleźć można np. dość spore ilości platyny, czyli metalu droższego niż złoto. Sprawia to, że koszt zakupu tego elementu jest naprawdę wysoki. Nowy, wyjęty prosto z pudełka katalizator potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych. W przypadku starszych aut koszt zakupu katalizatora może więc bez trudu przewyższyć nawet cenę samego pojazdu.

Gdzie szukać katalizatorów?

Nic więc dziwnego, że gdy tylko katalizator się zatka i negatywnie będzie wpływać na prace samochodu, zaczynają się poszukiwania, gdzie można go kupić. Jakie są najlepsze do tego miejsca?
Oczywiście można udać się do autoryzowanego serwisu i tam zakupić fabrycznie nowe urządzenie, lecz liczyć się trzeba z tym, że koszt takiego modelu będzie naprawdę wysoki. Można również udać się do jednego z wielu sklepów z częściami samochodowymi i tam po podaniu wszystkich podstawowych danych posiadanego auta, sprzedawca będzie mógł bez trudu odnaleźć zamiennik. Będzie on znacznie tańszy, lecz będzie spełniać wszystkie parametry oryginalnego modelu.
Jak się jednak okazuje, zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie udanie się do stacji demontażu pojazdów. Tam za naprawdę niską cenę nabyć można co prawda używane, lecz w dalszym ciągu w doskonałym stanie oryginalne katalizatory.

Related posts

Leave a Comment

dwanaście − dwa =