Leczenie uzależnień alkoholowych to długi i żmudny proces. Wymaga ono nie tyle siły fizycznej, ile mentalnej. Trzeba przecież oprzeć się rozlicznym pokusom i jeszcze próbować odreagowywać codzienny stres nie sięgając w ogóle do kieliszka, bo to zniweczyłoby efekty leczenia i pobytu w ośrodku zamkniętym.
Od czego powinna rozpocząć się domowa terapia alkoholowa?
Wracając z ośrodka leczenia uzależnień- należy tak zorganizować sobie grafik zajęć, by nie było w nim miejsca na nudę i bezczynność. One jak wiadomo, sprzyjają nałogowi alkoholowemu i są powodem kryzysu i osłabienia woli uzależnionego. Po drugie chory powinien regularnie spotykać się ze swoim terapeutą i uczestniczyć w mityngach AA.
To pozwoli mu uwierzyć, że uzależnienie od alkoholu da się pokonać, trzeba tylko być aktywnym i myśleć o rzeczach, które sprzyjają naszym małym codziennym moralnym zwycięstwom. Nastawienie mentalne to połowa sukcesu. Drugą stanowi najbliższa rodzina lub ktoś bliski sercu pacjenta. Gdy ma się w kimś oparcie, łatwiej pokonać nałóg.
Uzależnienie od alkoholu- czy można definitywne z nim wygrać?
W zasadzie tak, lecz trzeba się mocno kontrolować, by nie utonąć w odmętach nałogu w chwilach zwątpienia. Leczenie uzależnień alkoholowych to tak naprawdę walka ze swoimi demonami wewnętrznymi. Tylko ich pokonanie daje cień nadziei na sukces. Alkoholikiem jest się do końca życia. Szkopuł w tym, że niektórym udaje się zachować trzeźwość już na stałe, do końca życia. Choć zależy to od wielu czynników, większości uzależnionym się udaje. Wygrać ze samym sobą to jest dopiero nie lada wyzwanie.
Kiedy terapię alkoholową można uznać za zakończoną?
Kiedy były alkoholik nie poczuje absolutnie nic na widok flaszki z wódką. Gdy znajdzie pracę i będzie się jej kurczowo trzymał. Gdy na pierwszym miejscu w jego hierarchii wewnętrznej znajdzie się rodzina, a podejrzane towarzystwo i dawne rozrywki zginą gdzieś w zakamarkach pamięci. Jak widać, znacznie łatwiej jest popaść w nałóg alkoholowy niż się z niego później bez żadnego uszczerbku psychicznego wykaraskać. Wyjść definitywnie z uzależnienia mogą jedynie ludzie, którzy są w pełni świadomi swoich wcześniejszych błędów i nie chcą ich powielać.