Dlaczego mężczyźni są bardziej podatni na alkoholizm?

Choć nie wolno generalizować i przykładać łatki pod płeć czy określone grupy osób, tak istnieją przesłanki, że na alkoholizm cierpi jednak więcej mężczyzn niż kobiet. Widać to gołym okiem na wielu spotkaniach anonimowych alkoholików czy też podczas leczenia uzależnień w różnych ośrodkach. Czy można to łączyć z pełnionymi funkcjami w pracy? A może mężczyźni są narażeni na stres bardziej niż kobiety? Sprawdź szczegóły!

Dlaczego to mężczyźni częściej mają problem z alkoholem? Czy odpowiada temu etykieta, która mówi, że kobiety nie powinny przeklinać czy sięgać po napoje z procentami? A męskim wyznacznikiem władzy i obecności w pewnych kręgach ludzi jest właśnie picie alkoholu – czasem piwa, czasem coś bardziej ekskluzywnego? Może sprawdzimy badania?

Badania alkoholizmu – mężczyźni są bardziej podatni na problemy

Wielu naukowców poświeciło dużo czasu tym teoriom. Bo przecież dane nie biorą się z nieba! Zaczęli odbywać wywiady z osobami, które cierpią na alkoholizm, aby poznać przyczynę tego fenomenu, robiono również wiele statystyk, które bezwzględnie potwierdziły tę dziwną teorię, która mówi o tym, że to mężczyźni częściej cierpią na problem z alkoholem od kobiet.

Dlaczego tak właśnie się dzieje?

Tutaj runęła teoria o tym, że mężczyźni ze względów zawodowych cierpią na większą ilość stresu, którą rekompensują sobie procentami. Wcale tak nie jest, że można to łączyć z funkcjami zawodowymi, pozycją, czy stanem majątkowym, posiadaniem rodziny i tym podobnych. Naukowcy doszli do zaskakujących wniosków, które mówią o.. dopaminie!

Jest to zaskakująca teoria, która została potwierdzona wieloma badaniami, ale też znaleźli się naukowcy, którzy postanowili to obalić – jak to już bywa w świecie nauki. Mówi się, że po spożyciu napojów alkoholowych, wydzielana jest dopamina, odpowiadająca za wiele stanów – robimy się odważniejsi, pewniejsi siebie. Jednak jak to jest, że to mężczyźni wciąż bardziej są podatni na alkoholizm? Z prostego powodu – większe stężenie tego hormonu można zauważyć właśnie u panów! To u nich wydzielana jest większa ilość dopaminy, która sprawia, że czują się niepokonani, lepsi, odważniejsi i myślą, że cały świat stoi u ich nóg.

Dlatego też to mężczyźni częściej zaczynają sięgać po alkohol, początkowo tylko sporadycznie – na imprezach, później po pracy, przed pracą, przy różnych spotkaniach i tak wpadają w spiralę uzależnienia, która powinna być szybko zauważona. Inaczej kuracja będzie trwać bardzo długo.

Terapie Tu i Teraz

Polecamy również zapoznać się z tematem czym jest sam alkoholizm – jakie są objawy i możliwa pomoc.

Related posts